Image for F462BC183R1K0Z is not available
F462BC183R1K0Z
DigiKey Part Number
399-F462BC183R1K0Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BC183R1K0Z
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
300V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)