F462BC123K1L2Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.012 µF Film Capacitor 400V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462BC123K1L2Z
DigiKey Part Number
399-F462BC123K1L2Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BC123K1L2Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)