F461RF335K400Z
DigiKey Part Number
399-F461RF335K400Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461RF335K400Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.512" W (41.00mm x 13.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
400V