Image for F461RC475R400Z is not available
F461RC475R400Z
DigiKey Part Number
399-F461RC475R400Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461RC475R400Z
Description
4.70UF 400V
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.614" L x 0.630" W (41.00mm x 16.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.122" (28.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
400V