F461RC156J160Z
DigiKey Part Number
399-F461RC156J160Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461RC156J160Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
15 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.630" W (41.00mm x 16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
160V