F461RB225K400Z
DigiKey Part Number
399-F461RB225K400Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461RB225K400Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.614" L x 0.433" W (41.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
400V