F461KG563M250L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F461KG563M250L is not available
F461KG563M250L
DigiKey Part Number
399-F461KG563M250LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461KG563M250L
Description
.056UF 250V
Detailed Description
0.056 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V