F461KG183M400C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F461KG183M400C is not available
F461KG183M400C
DigiKey Part Number
399-F461KG183M400C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461KG183M400C
Description
.018UF 400V
Detailed Description
0.018 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V