F461KF562K400A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5600 pF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461KF562K400A
DigiKey Part Number
399-F461KF562K400A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461KF562K400A
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V