F461KF183M250A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F461KF183M250A is not available
F461KF183M250A
DigiKey Part Number
399-F461KF183M250A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461KF183M250A
Description
.018UF 250V
Detailed Description
0.018 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V