F461FC125K400Z
DigiKey Part Number
399-F461FC125K400Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461FC125K400Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Detailed Description
1.2 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
400V