Image for F461FB824R400Z is not available
F461FB824R400Z
DigiKey Part Number
399-F461FB824R400Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461FB824R400Z
Description
.820UF 400V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.82 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
400V