F461DM275M160L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.7 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461DM275M160L
DigiKey Part Number
399-F461DM275M160LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461DM275M160L
Description
2.70UF 160V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
160V