F461DI474K400R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461DI474K400R
DigiKey Part Number
399-F461DI474K400RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461DI474K400R
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
400V