F461DB474K250L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461DB474K250L
DigiKey Part Number
399-F461DB474K250LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461DB474K250L
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V