F461DB125K160L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.2 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461DB125K160L
DigiKey Part Number
399-F461DB125K160LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461DB125K160L
Description
CAP FILM POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
160V