F461BS394M400L is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.39 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461BS394M400L
DigiKey Part Number
399-F461BS394M400LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BS394M400L
Description
.390UF 400V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V