F461BB563M400Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.056 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461BB563M400Z
DigiKey Part Number
399-F461BB563M400Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BB563M400Z
Description
.056UF 400V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V