F461AG393M400C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F461AG393M400C is not available
F461AG393M400C
DigiKey Part Number
399-F461AG393M400C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AG393M400C
Description
.039UF 400V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.039 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V