F161SL224M063V
DigiKey Part Number
399-F161SL224M063VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F161SL224M063V
Description
CAP FILM SMD PET
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2924 (7360 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F161SL224M063V Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
63V