ESY106M100AE3AA
DigiKey Part Number
399-ESY106M100AE3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY106M100AE3AA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 950mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESY106M100AE3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
119 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
950 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
950mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C