ESW478M025AN2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Surge
Nichicon
4.7 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
ESW478M025AN2AA
DigiKey Part Number
399-ESW478M025AN2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESW478M025AN2AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESW478M025AN2AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.587 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.22 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.496" (38.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C