EST477M010AG3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3.234
Datasheet
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 200mOhm @ 100kHz 6000 Hrs @ 105°C
EST477M010AG3AA
DigiKey Part Number
399-EST477M010AG3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EST477M010AG3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EST477M010AG3AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
640 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C