ESL477M035AH8AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 30mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
ESL477M035AH8AA
DigiKey Part Number
399-ESL477M035AH8AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESL477M035AH8AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ESL477M035AH8AA Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
877.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.755 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C