ESK228M025AL4ER is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 7.590
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
In Stock: 280
TDK
In Stock: 48
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 692
Nichicon
Nichicon
In Stock: 583
In Stock: 1
New at DigiKey
Image for ESK228M025AL4ER is not available
ESK228M025AL4ER
DigiKey Part Number
399-ESK228M025AL4ERTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK228M025AL4ER
Description
2200 25V
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C