ESH338M016AM7EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
3.3 mF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH338M016AM7EA
DigiKey Part Number
399-ESH338M016AM7EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH338M016AM7EA
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.5525 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C