ESE227M035AG3DA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 21.885
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 9.059
Datasheet
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESE227M035AG3DA
DigiKey Part Number
399-ESE227M035AG3DATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE227M035AG3DA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESE227M035AG3DA Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
287.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C