ESC477M100AN2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1.333
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ESC477M100AN2AA
DigiKey Part Number
399-ESC477M100AN2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESC477M100AN2AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESC477M100AN2AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.445 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.496" (38.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C