ELG688M050AS4AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
6.8 mF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG688M050AS4AA
DigiKey Part Number
399-ELG688M050AS4AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG688M050AS4AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG688M050AS4AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.828 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C