CWR11MH475KB
DigiKey Part Number
1001-2250-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2250-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2250-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR11MH475KB
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1.5Ohm
EDA/CAD Models
CWR11MH475KB Models
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Series
Size / Dimension
0.287" Dia x 0.169" L (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
35 V
Qualification
MIL-PRF-55365/8
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C