CWR11HH105KB
DigiKey Part Number
1001-2228-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2228-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2228-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR11HH105KB
Description
CAP TANT 1UF 10% 15V 1206
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 15 V 1206 (3216 Metric) 10Ohm
EDA/CAD Models
CWR11HH105KB Models
Category
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Series
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
15 V
Molded
Qualification
MIL-PRF-55365/8
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C