CWR09NC475KB
DigiKey Part Number
1001-2224-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2224-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2224-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR09NC475KB
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2915 (7338 Metric) 1.5Ohm
EDA/CAD Models
CWR09NC475KB Models
Category
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
H
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
50 V
Molded
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C