CWR09MC335KB
DigiKey Part Number
1001-2220-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2220-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2220-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR09MC335KB
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 35V 2214
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2214 (5634 Metric) 2.5Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR09MC335KB Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Series
Size / Dimension
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.085" (2.16mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
F
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
35 V
Grade
Military
Type
Molded
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C