CWR09HK336KB
DigiKey Part Number
1001-2349-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR09HK336KB
Description
CAP TANT 33UF 10% 15V 2915
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Molded Tantalum Capacitors 15 V 2915 (7338 Metric) 900mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR09HK336KB Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
H
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
15 V
Grade
Military
Type
Molded
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C