CK06BX224K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 36.769
Datasheet
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
CK06BX224K
DigiKey Part Number
1001-2034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK06BX224K
Description
CAP CER 0.22UF 50V 10% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CK06BX224K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bag
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)