CGP7C562MHVDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP7C562MHVDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C562MHVDBAWL50
Description
CER DISC 5.6NF 3000 Y5V 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)