CGP7C562MHVDBA7301
DigiKey Part Number
399-CGP7C562MHVDBA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C562MHVDBA7301
Description
CER DISC 5.6NF 3000 Y5V 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±20% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)