CGP7C561MKYDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP7C561MKYDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C561MKYDBAWL50
Description
CER DISC 560PF 6000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)