CGP7C360KKSDBAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP7C360KKSDBAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C360KKSDBAWL25
Description
CER DISC 36PF 6000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
36 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)