CGP7C360JGSDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP7C360JGSDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C360JGSDBAWL35
Description
CER DISC 36PF 2000 SL 5%
Customer Reference
Detailed Description
36 pF ±5% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)