CGP7C240KDSDCAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP7C240KDSDCAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C240KDSDCAWL50
Description
CER DISC 24PF 1000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
24 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.374" Dia (9.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)