CGP7C222MGWDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP7C222MGWDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C222MGWDBAWL35
Description
CER DISC 2.2NF 2000 Y5U 20%
Detailed Description
2200 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)