CGP7C182MDYDBAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP7C182MDYDBAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C182MDYDBAWL35
Description
CER DISC 1.8NF 1000 Y5P 20%
Detailed Description
1800 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)