CGP7C182KGYDBAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP7C182KGYDBAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C182KGYDBAWL50
Description
CER DISC 1.8NF 2000 Y5P 10%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF ±10% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)