CGP7C160KKSDDAWL35
DigiKey Part Number
399-CGP7C160KKSDDAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C160KKSDDAWL35
Description
CER DISC 16PF 6000 SL 10%
Customer Reference
Detailed Description
16 pF ±10% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)