CGP7C152MKYDDAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP7C152MKYDDAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C152MKYDDAWL50
Description
CER DISC 1.5NF 6000 Y5P 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)