CGP7C152MKVDDAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP7C152MKVDDAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C152MKVDDAWL50
Description
CER DISC 1.5NF 6000 Y5V 20%
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)