CGP7C152MGWDBA7317
DigiKey Part Number
399-CGP7C152MGWDBA7317TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C152MGWDBA7317
Description
CER DISC 1.5NF 2000 Y5U 20%
Detailed Description
1500 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)