CGP7C152KDYDBAWL25
DigiKey Part Number
399-CGP7C152KDYDBAWL25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C152KDYDBAWL25
Description
CER DISC 1.5NF 1000 Y5P 10%
Detailed Description
1500 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)