CGP7C151MGYDDAWL50
DigiKey Part Number
399-CGP7C151MGYDDAWL50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGP7C151MGYDDAWL50
Description
CER DISC 150PF 2000 Y5P 20%
Detailed Description
150 pF ±20% 2000V (2kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)